Přes 25 tisíc lidí se ve středu v podvečer vydalo na různé tratě T-Mobile Olympijského běhu, do něhož se zapojili také běžci přes individuální výzvu v aplikaci Endomondo. „Jedná se o největší Olympijský běh za 28 let tradice na našem území. Dnešek vnímáme jako nový začátek, příští rok chceme určitě překročit hranici třiceti tisíc běžců,“ řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v cíli na pražské Ladronce.
Radiožurnál obnovil tradici živého startu
Sprinter Pavel Maslák, předseda ČOV Jiří Kejval a šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný společně přesně v 18:00 odstartovali do éteru nejposlouchanější veřejnoprávní rozhlasové stanice všech 23 závodů. Pořadatelé se snažili navázat na tradici, kterou už v roce 1987 načal Emil Zátopek, jenž se role startéra ujal při prvním Olympijském běhu v Československu. „Pro mě je nejpozitivnější zprávou zapojení nových měst, kde jde často o iniciativu jednoho nadšence, který se rozhodne uspořádat běh, pozve své kamarády a běží celkem třeba padesát lidí,“ hodnotil závod Marek Tesař, marketingový ředitel ČOV. „V budoucnu vidím obrovskou šanci, že se podle jejich vzoru najdou další, kteří uspořádají běhy v parku nebo na hřišti a postaví se společně na start dalšího ročníku Olympijského běhu.“
Slavná jména přitáhla nejvíce běžců
Praha, Ostrava a České Budějovice, „zlatá“ města Olympijského běhu, přitáhla díky účasti známých sportovců a osobností nejvíce běžců. T-Mobile Olympijský běh si na těchto třech místech zaběhlo přes 2300 běžců. V Praze se závodníci na trati potkali s veslařkou Miroslavou Knapkovou, lyžařkou Evou Vrabcovou Nývltovou, která v absolutním pořadí vyhrála pětikilometrovou trať, a také se členy kapely Kryštof. „Běh je součástí přípravy mnoha vrcholových sportovců a zároveň jde o přirozenou formu pohybu. Jsem moc ráda, že jsme dnes k běhání a zdravějšímu životnímu stylu pomohli přitáhnout tolik nadšených lidí,“ řekla Mirka Knapková.
S Endomondo individuální výzvou běželi i Češi ve světě
Součástí českého Olympijského běhu byly také Londýn, New York, Sydney i dějiště právě probíhajících Evropských her v Baku. Díky individuální výzvě bylo možné zapojit se kdekoliv na světě, stačilo během středy 24. června uběhnout alespoň 5 kilometrů a běh zaznamenat aplikací Endomondo. Do výzvy se přihlásilo přes 4800 běžců. „Snažíme se, aby moderní technologie lidem zjednodušovaly a zpříjemňovaly život. Mobilní aplikace jsou skvělým nástrojem motivace pro začínající běžce, kteří mohou překonávat sami sebe a soupeřit s přáteli,“ hodnotil ředitel marketingové komunikace společnosti T-Mobile Jan Stanko aktuální trendy technologie ve sportu. „Jsme rádi, že jsme jako nový partner závodu pomohli Olympijský běh propagovat a přivést k němu i prostřednictvím individuální výzvy více lidí,“ dodal Stanko.
Běžci podpořili Olympijskou nadaci
Běžci svými výkony podpořili také charitu. Část startovného bude věnována na činnost České olympijské nadace, jež umožňuje sportovat dětem, kterým v tom brání nedostatek peněz. Olympijskou nadaci založili sami sportovci a její prostředky jsou vynakládány na konkrétní přání jednotlivých děti. Výtěžek z T-Mobile Olympijského běhu tak bude směřovat na podporu malých atletů. Právě děti dnes Olympijský běh zahájily, když v deset hodin dopoledne běžely kilometrovou trasu na 115 českých základních školách.
Více informací:
www.olympiskybeh.cz
www.facebook.com/sportujeme
text a foto: ČOV