Dá se posílit vůle? A pokud ano, jak je to složité? To byly otázky, na které hledal odpověď Colin Robertson na webu willpowered.co. Našel hned několik jednoduchých triků, jak posílit sílu vůle.
Na úvod autor varuje, že cvičení vůle je v krátkodobém horizontu náročné a přirovnává posilování vůle k posilování svalů. Dlouhodobě ale každý silnější vůli ocení. Lepší sebeovládání, soustředění a vytrvalost pak pomáhá i v běžeckých závodech. A podobně jako v běhu je potřeba s tréninkem začínat postupně, od nuly.
První radou je deset minut meditace. To přináší nejrychlejší výsledky, mozek tím nutíte soustředit se a „neputovat v myšlenkách“. Podle výzkumů stačí dva až tři dni s deseti minutami meditace a zlepší se soustředění, lidé zároveň cítí více energie a méně stresu. Začátečníci si mohou stáhnout headspace aplikace, které jsou zdarma.
Je vhodné také pracovat „fyzicky“, třeba na držení těla. Skupina účastníků pracovala dva týdny s jedním úkolem – vždy, když se přistihli, že se hrbí, sami se okamžitě narovnali. Ať už seděli za stolem doma, v práci nebo kdekoliv jinde, museli se stále hlídat. Jednoduché, ale až překvapivě účinné.
Stejný výzkum také sledoval vliv „potravinového deníku“. Seznam zkonzumovaných potravin funguje podobně jako jiné seznamy, autor ale doporučuje právě tento. V začátcích opět může pomoci aplikace, v tomto případě MyFitnessPal App s obrovskou databází potravin i s jejich výživovou hodnotou. Po dvou týdnech měli zkoumané osoby lepší vůli odolávat pokušení, zejména na sladké.
Mírnou modifikací pak je sledovat své výdaje. Vědci zjistili, že sledování, kam člověku „mizí“ peníze zlepšuje vůli obecně a člověk navíc často přestane utrácet za nesmysly. I zde pomůže aplikace, např. Mint, která pak sleduje nákupy. Aplikace je však přímo propojená s bankovními účty a kreditní kartou.
Podobný princip jako držení těla pak využívá i rada používat druhou ruku. Mozek je zvyklý zapojovat více dominantní ruku, „tu šikovnější“, obvykle pravou. Nutit se dělat stále více věcí druhou rukou, tedy levou, výrazně posiluje vůli. Stačí denně hodina této snahy. Čím více, tím lépe pro vaše sebeovládání.
Vůle lze posilovat i prostou změnou slovníku. Přestat používat svá oblíbená slovní spojení nebo výrazy chce hodně sebekontroly a ovládání se, opět stačí zaměřit se na toto „cvičení“ pouze po část dne. Je vhodné si také předem vytipovat slova, která budete vynechávat. I zde stačí dva týdny pro viditelné zlepšení vůle.
Dávejte si sami pro sebe termíny, do kdy máte co splnit. Trochu to připomíná vysokou školu – učení na zkoušku nebo odevzdávání seminárních prací na poslední chvíli. Stejně funguje, když si u časově relativně neomezených úkolů sami určíte, do kdy je chce splnit. Nejlepší je začít tím, co odkládáte už dlouho. Kromě posílení vůle také dokončíte úkoly, které již dlouho čekaly. Metoda se dá aplikovat i na cvičení, změnu stravy nebo snížení závislosti na čemkoliv.
Náročnou metodou je odmítnout něco, co člověka již delší dobu láká. Říkat „ne“ je vždy složité a zde obzvláště, ale po pár dnech člověk snáze odolává nejrůznějším pokušením, které by jen rozptylovaly jeho pozornost.
Dobré je také více se zaměřit na všední rozhodování. Myšlenky člověka jsou často úplně jinde a spoustu věcí děláme automaticky. Zamyslet se nad tím, proč něco děláme právě tak, jak jsme zvyklý, opět zdokonaluje schopnost soustředit se. Proč dáváte do kávy dva cukry nebo proč jezdíte výtahem a nechodíte po schodech? Třeba zjistíte, že automaticky děláte pár nesmyslů…
Podle článku „10 SIMPLE EXERCISES THAT WILL STRENGTHEN YOUR WILLPOWER!“ zveřejněného na webu willpowered.co dne 24. října 2014.