Ultramaratonec Jeff Sperber má specifický pozávodní rituál. Je jím totiž trocha marihuany. A právě tato rostlina, resp. masti nebo cigarety z ní, se dostává do popředí zájmu běžecké veřejnosti. Jaké má výhody a nevýhody? A co na to atletická pravidla?
Dvaačtyřicetiletý vytrvalec Jeff Sperber své chování vysvětluje tím, že při ultramaratonu je člověk unavený, bolí ho svaly i klouby a dostupné „pilulky“ mají negativní vliv na játra. Má za sebou několik operací, ale předepsaným lékům, jenž by měl brát po doběhu, se brání. Na „trávu“, na kterou má také povolení od lékaře, ale nedá dopustit.
Marihuanu v potravinách preferoval také přední běžec Chris Barnicle, i on vše ale praktikoval ze zdravotních důvodů. Dle vlastních slov zmizely jeho zažívací problémy a cítil se dobře, akorát pociťoval mírnou únavu, jako by potřeboval šálek kávy. Na vrcholných akcích ale nikdy nebyl pozitivně testován na THC.
Aktuálně se ve Spojených státech nabízí i tyčinky s různými příchutěmi, které obsahují 25 miligramů THC. Zatím nejsou k dispozici jako volně prodejné, ale tým kolem Barnicleho pracuje na tom, aby nebyly k dostání jen v lékárnách.
Ztlumí vše, bolest i rychlost
Odborník na biologii Gregory Gerdeman přiznává, že určité chemické látky obsažené v marihuaně mají protizánětlivé účinky. Tím pak lze posunout práh bolestivosti a zlepšit výkonnost. Na druhou stranu je však konopí sedativum a tak by mělo mít spíše utlumující účinky. Podle neurologů to nemůže mít pozitivní vliv na rychlejší pohyb.
Je nutné zmínit, že tato praxe může mít negativní účinky na zdraví, protože marihuana je návyková a podobně jako kouření cigaret není v souladu se zdravým životním stylem. Problémy hrozí zejména se srdcem či s průtokem krve do mozku. Hrozí i plicní potíže.
V USA ale v poslední době sílí snahy popularizovat téma legalizace marihuany, k čemuž využívají sociální sítě, zejména Facebook a Twitter. Různé skupiny mají za cíl prostřednictvím běhu vyprovokovat debaty o marihuaně a jejích pozitivech. Některé státy již lékařské využívání konopí legalizovaly, nadále však zůstává na seznamu zakázaných látek mezinárodní atletické federace( IAAF) i té americké (NCAA).
Podle článku „Is Marijuana the Source of a New Runner’s High?“ zveřejněného na webu Runner´s World dne 18. února 2015.