Mrazivé dni běžce vesměs moc netěší, ale na druhou stanu je to šance věnovat se sportům, na které po zbytek roku můžete zapomenout.
Nejdostupnější je bruslení, snad v každé vesnici je nějaký menší či větší rybník, ve městech i stadiony. Na nich je k dispozici obvykle i občerstvení, půjčovna bruslí a další servis. A dokonce nemusíte ani chvátat z práce, zimní stadiony bývají otevřené do noci…
Bruslení probíhá při nižších tepových frekvencích než klasický běh, ale dle mnoha výzkumů se i tímto sportem zlepšují vytrvalostní schopnosti. Pravda, méně než během, ale na druhou stranu se zapojují jiné partie než při běhu a to je určitě výhodou. Pohyb na bruslích je navíc vhodnější pro lidi s vyšší váhou, neboť je šetrnější ke kloubům.
A jak jezdit? Nejefektivnější je pochopitelně rychlobruslařský styl, ale jedná se zároveň o nejvíce obtížnou disciplínu. Záda musí být rovná, nohy pokrčené a paže dost silné. Pro rekreační bruslení je tedy daleko vhodnější vzpřímená poloha s rukama složenýma za zády. Pozor na pády, na ledu jsou daleko pravděpodobnější než při běhu a spadnout na led docela bolí…
Co se týká vybavení, slušné brusle přijdou na pár stovek, do dvou tisíc se určitě vejdete, oblečení lze použít stejné jako na běh a tak jen najít v kapse nějaké drobné k zaplacení vstupu na stadion (na rybníku je to zdarma) a není potřeba nic víc řešit.
Kdo má rád turistiku, uvítá jistě tzv. nordické brusle, což jsou v podstatě nože, které lze připnout na stejné vázání jako běžky. Mají volnou patu a jsou tedy poměrně rychlé. Alternativou jsou brusle Multiskate, které lze upevnit na boty a zimní turistiku si tak můžete zpestřit cestou přes zamrzlé jezero.