Na „nejbohatším maratonu světa“ v Dubaji překvapivě vyhrál „neznámý“ Etiopan Lemi Berhanu. Před startem nepatřil ani mezi jedeadvacítku nejrychlejších s osobními rekordy pod 2:10… Hlavní favorit Kenenisa Bekele závod nedokončil. V závodě žen o pouhou vteřinu vyhrála vracející se Aselefech Mergia.
Standard Chartered Dubai Marathon 2015 vyhrál jednadvacetiletý Lemi Berhanu překvapivě, časem 2:05:28 výrazně překonal vlastní maximum z této trati. Zlomil také pravidlo o vítězících debutantech – v předchozích třech letech zde vyhrál vždy běžec, který běžel první maraton v životě. Přesto ani letos nejde o žádného matadora – dosud běžel královskou trať jen jednou, loni vyhrál v Curychu za 2:10:40.
Na stupně vítězů ho doprovodili krajané Lelisa Desisa (vítěz z Dubaje a Bostonu 2013 s nejlepším OR ze všech startujících 2:04:45), který zaběhl rovněž rychlý čas 02:05:52 a jen o 14 vteřin zpět byl Deribe Robi. O nadvládě etiopských vytrvalců nejlépe svědčí fakt, že se do elitní dvanáctky neprobojoval běžec jiné národnosti.
Závod byl přitom rozeběhnutý na čas pod 2:04. První pětku měla vedoucí skupinka za 14:39 a metou deseti kilometrů probíhala za 29:22. Po pětadvacátém kilometru (1:13:57) ale odstoupili pacemakeři a krátce poté se začala patnáctičlenná skupinka trhat.
Překvapení: Bekele odstupuje
K velkému překvapení tempu nestačil ani hlavní favorit Kenenisa Bekele. Měl totiž zřejmě problémy s pravou achilovkou, přesto se držel ve vedoucí skupince, za 28. kilometrem ale ze skupinky odpad a po třicátém kilometru vzdal. Jeho trenér Renato Canova to však oznámil až po závodě – kvůli těmto potížím musela vytrvalecká hvězda na konci listopadu i omezit tréninky. Pak se vše zlepšilo, ale něco se muselo stát pár dní před závodem, při běhu totiž Kenenisa nevypadal uvolněně.
Zatímco se Bekele trápil, na čele se bojovalo. Před třicátým kilometrem zkusil získat náskok Desisa, ale jeho krajané Robi, Lemma, Lelisa, Birhanu a Berhanu jeho nástup zachytili a běželi s ním. Závěrečný duel pak pro sebe rozhodl mnohem méně zkušenější Berhanu a Desisu odsunul na druhé místo. V posledním kilometru už si mohl užívat komfortní náskok několika desítek vteřin. Prý až v tu chvíli začal věřit, že uspěje.
„Nikdy bych si nemyslel, že bych mohl vyhrát tento závod,“ radoval se po závodě vítěz a dodal, že „opravdu neví, co bude dělat s penězi“. A není jich málo, za vítězství byla odměna 200 000 USD. Naopak je odhodlaný uspět v létě na Mistrovství světa v maratonu, pokud ho tedy národní federace vybere do reprezentace.
„Česká“ Gladys Cherono o vteřinu druhá
Perfektní comeback předvedla v závodě žen Aselefech Mergia, rovněž z Etiopie. Vyhrála zde již v letech 2011 a 2012, pak si ale dala delší „mateřskou přestávku“, před kterou stihla ještě nepříliš povedený olympijský maraton (42. místo). Návrat na prvním místě a v čase 2:20:02 je ale parádní oslavou třicátých narozenin, za svým osobním rekordem zaostala jen o 31 vteřin.
V napínavém finiši porazila o pouhou vteřinu úřadující světovou mistryni v půlmaratonu Gladys Cherono, které je známá svými starty na závodech RunCzech. Přesto i ona zaslouží uznání, jen dvě ženy v historii zaběhly svůj první maraton v životě rychleji. Třetí Keňanka Lucy Kabuu běžela čas 02:20:21 a i na dalších místech nebyly rozestupy nijak velké – 10 žen zaběhlo čas pod 2:24.
I zde se zdálo, že by výsledný čas mohl být lepší, Etiopanka Tigist Tufa již na dvacátém kilometru o minutu vedla (1:05:23) a běžela na čas 2:18, ale po 33. kilometru jí došly síly.
Největší akce svého druhu na Středním východě kromě zvučných jmen přitáhla i tisíce dalších závodníků – na maratonské, desetikilometrové trati a na 4 kilometrech Run Run se představilo 25 000 lidí a miliony diváků viděli závod v televizích.