Poslední dobou je velký zájem o extrémní závody. O takové, na kterých si člověk sáhne na dno svých sil. V Českém středohoří se již příští týden odehraje první ročník závodu s názvem VokoBer(g).
Bude se jednat o čtyřiadvacetihodinovku a trochu netradičně půjde o orientační běh. „Poněvadž jarní, letní a podzimní termíny jsou poněkud naplněné, tak nám nezbylo nic jiného, než závod uspořádat v zimě,“ vysvětluje jeden z pořadatelů Pavel Majer a dodává: „Na tento druh závodu jsme si troufli i proto, že už máme za sebou více než deset let organizování různých sportovních akcí.“
Samotný závod začne v deset hodin ráno v poslední lednový den letošního roku. Prezence bude od osmi ráno do tři čtvrtě na deset a přihlásit na místě se může i ten, kdo to nestihne do 26. ledna přes internet. Jen to bude mít o dvě stovky dražší, tedy za 800 Kč. Za to se však může těšit na emotivní závod v krásném prostředí, navíc jsou pro všechny účastníky připraveny medaile, diplomy a věcné ceny.
Každá dvojice dostane také kupon na občerstvení na Milešovce za 150 Kč. Výjimečně zde bude možné zakoupit něco k snědku po celou dobu konání závodu. Startovné zahrnuje také občerstvení v cíli – k dispozici bude nejen čaj, svařák nebo grog, ale i polévky nebo guláš a toho bude tolik, kolik jen budete chtít.
Povinná výbava je fotoaparát, dva mobily, dvě alufolie, dvě čelovky, náhradní baterie a mapa Českého středohoří, pořadatelé doporučují i teleskopické hůlky a dle počasí i nesmeky. Soutěžit se bude v kategoriích muži se součtem věku do 89 let, muži nad 90 let, ženy a smíšené dvojice. Minimální věk je vzhledem k charakteru závodu stanoven možná až příliš benevolentně na 15 let.
Bude 21 bodů, všechny stihnout nejde
Krátce před startem se dvoučlenné týmy dozví, kde se nachází celkem 21 kontrolních bodů a jejich úkolem bude zdolat jich co nejvíce, všechny stihnout nelze. Podmínkou však je najít jich alespoň sedm a jako důkaz se na nich vyfotografovat. Jaké z nich si běžci vyberou a v jakém pořadí, to je na nich. Nutné je také stihnout limit 24 hodin – kdo dorazí do cíle později, bude mít smůlu a ve výsledcích se neobjeví.
„Jediné místo, které můžeme předem prozradit, je královna Českého středohoří, Milešovka. Tento středobod celého Středohoří se samozřejmě nedá vynechat, “ říká Majer. Na ní pak bude celkem pět kontrolních bodů, zbylých šestnáct je však dosud tajných.
Závod tedy nebude jen o rychlém běhu, prostor dostane i strategie. „Účastníci budou muset napnout nejen své fyzické síly, ale také zapojit hlavu. Bude to hodně a taktice, reálném úsudku a odhadu, co se dá za 24 hodin zvládnout,“ přibližuje Majer a dodává, že GPS a mapy jsou samozřejmě povoleny. Naopak zakázáno je využívání jakýchkoliv dopravních prostředků a pomoc třetích osob, které se závodu nezúčastní. „Závodíme fair play a především pro vlastní pocit překonání sama sebe,“ říká Veronika Vágnerová z pořadatelského týmu.
„Snažíme se nachodit a nastoupat o volných víkendech co nejvíce kilometrů. Náš trénink v pracovním týdnu je omezen pouze na výběhy, ale i tak jsme odhodláni závod dokončit,“ říká jedna z přihlášených Jitka Valentová a pokračuje: „Taktizujeme ohledně vody, jídla a výbavy, kterou si poneseme, protože každé kilo navíc je prostě na x-tém kilometru už hodně znát. Taky se snažíme být v co největší psychické pohodě, protože to s přibývajícími kilometry a hodinami závodu bude potřeba.“
Na závod se mohou vydat i běžci ze vzdálenějších měst, od pátečního večera pro ně bude k dispozici zázemí na hradě Doubravka, nocleh ve vlastním spacáku a na karimatce bude možný v Rytířském sále. Zde si mohou závodníci odpočinout i během závodu. A řekněte – kdy jindy se vám poštěstí spát na hradě?