Poté, co Vánoce proběhly za počasí spíše podzimního počasí, klesly již teploty pod bod mrazu. Organismus si na takové ochlazení musí zvyknout a není nic neobvyklého, že člověk neodhadne oblečení. Co si pak dát jako prevenci proti nachlazení?
Ano, dá se denně „zobat“ vitamíny ve formě tablet, a třeba to i funguje jako prevence nachlazení, ale mnoho běžců produkty farmaceutického průmyslu prostě ze zásady odmítá. Cestovat MHD asi kvůli riziku chřipky nepřestaneme, odpočívat vesměs umíme, na čerstvém vzduchu se pohybujeme, zdravý životní styl v rámci možností udržujeme. Je tedy na místě zrekapitulovat si, jak lze bojovat s nachlazením, co se týká stravy. Nebo ještě lépe, co dělat, aby viróza neměla šanci?
Zázvorový čaj funguje. A cibulový taky
Nejlepší i jako prevence je zázvor. Pikantní a výrazná chuť s nádechem exotiky může obohatit nejrůznější obědy, častěji se však dělá čaj. Stačí pár gramů zázvoru krájeného na kousky nebo nastrouhaného najemno, horká voda, trochu medu a citron. Nesnažte se najít univerzální poměr zázvoru a vody – každý oddenek má jinak výraznou chuť a tak čas od času budete mít čaj silný a jindy zase slabý. Není ale žádný problém přidat vodu nebo zázvor.
Milovníci zázvoru si mohou koupit i kandované kostičky nebo plátky – ale opatrně, velký kousek najednou je jen pro otrlé. „Zázvor je lék a proto se musí užívat s mírou,“ varuje však před nadměrnou konzumací odbornice na výživu Denisa Dočkalová. A konec konců, ne každému zázvor chutná.
Kdo má rád ostřejší jídlo, zajde si hned, jak trochu posmrkává, na kung-pao nebo kuře po sečuánsku s pikantní polévkou do čínské restaurace. Všechny viry a bakterie tím, zjednodušeně řečeno, „vypálí“. Chilli, feferonky, nebo třeba jen křen lze tak vřele doporučit vždy, když „na člověka něco leze“. Vyvarujte se jich ale, když jedním z příznaků přicházející nemoci je bolest žaludku.
Vhodné je také konzumovat cibuli a česnek při všech možných příležitostech. Česnečka platí za jeden ze zaručených receptů nejen na kocovinu (třeba tu Novoroční), ale i na chřipku. Cibulový čaj pak zase funguje úplně fantasticky při boji proti kašli. Pokud nepadáte do mdlob, když cítíte cibuli, nakrájejte si jednu až dvě cibule na malé kostičky, dejte si talířek k posteli a můžete stonat. Je to jednoduchá rada aopravdu to funguje.
Základ: Čaje, ovoce a zelenina
Obecně pití čaje je v boji proti nachlazení skvělou radou – vedle zázvorového nebo cibulového jsou i mátový, heřmánkový nebo klidně i černý nebo zelený čaj skvělé. Zajišťují příjem tekutin a jsou-li horké, jedině dobře. Kdo jich za den zvládne vypít několik litrů, bude mít jistě více imunní než někdo, kdo pije jen limonády nebo kafe.
Ale na druhou stranu nečekejte zázraky. „Pomůžou vypotit se, doplnit tekutiny a urychlit nemoc. Ale určitě ne ze sedmi dní na tři,“ říká k bylinným čajům Dagmar Pinkasová z české firmy Mediate, která je známá výrobou produktů pod značkou Apotheke.
A nezapomínejme na to nejzákladnější – totiž dopřávat tělu vitamíny z ovoce a zeleniny. Ideálním zdrojem vitamínu C jsou citrusy, kiwi, ale třeba i červený rybíz. Ze zeleniny pak lze jen doporučit kysané zelí nebo papriku (opět nejlépe červenou). Andrea Pekárková z Centra individuální péče při VFN radí denně zkonzumovat alespoň půl kila zeleniny.
A jak bojujete s nachlazením vy? Napište osvědčený recept do diskuze nebo na náš facebook.