Jako blesk z čistého nebe zapůsobila zpráva, která byla zveřejněna pár dní před předáváním cen pro Marathon Majors – nejúspěšnější žena totiž neprošla dopingovou kontrolou, Keňanka Rita Jeptoo prý používala nepovolené látky.
Rita Jeptoo letos vyhrála na maratonech v Bostonu a Chicagu, stejně jako loni. Mohla se již těšit na prémii 500 000 USD za vítězství v dvouleté sérii sestávající z nejprestižnějších světových maratonů. Na její úspěchy však padl krátce před předáváním ceny nepříjemný stín a předávání cen bylo odloženo na neurčito. Dokud se celá kauza neuzavře, což může být už brzy.
Zjistilo se, že v září při mimosoutěžní kontrole měla pozitivní test na zakázanou látku EPO. Tedy stejná látka, se kterou mají potíže někteří cyklisté. Jeptoo s výsledkem testu z moči nesouhlasila a požádala o odebrání dalšího vzorku, z krve. Koncem roku pak Světová antidopingová agentura (WADA) oznámila i výsledky B-vzorku a podle něj Rita Jeptoo skutečně dopovala. Jedná se o největší maratonskou hvězdu, která kdy uvízla v síti antidopingových kontrol.
Stojí za dopingem agent?
Manžel vytrvalkyně Noah Businei se domnívá, že závodnice začala brát na radu zahraničního agenta nedovolené prostředky v roce 2011, když se vracela na závodní tratě po mateřské dovolené. Slíbil jí prý, že takto může velmi zbohatnout. Je zajímavé, že právě tehdy také začala Jeptoo spolupracovat s Federicem Rosou, jenž ve sportu navazuje na práci svého otce a je považován za špičkového agenta podílející se mimo jiné na antidopingové činnosti.
Rosa v exkluzivním rozhovoru pro Competitor.com uvedl, že nemohl zprávám o nálezu uvěřit, ale nenapadlo ho, že by šlo o omyl. Jeptoo má údajně řekla, že měla malárii a italský doktor v Nairobi, na nějž je dle Rosy stoprocentní spolehnutí, jí dal injekci. V minulosti již měli běžci ze „stáje“ manažera Rosy a trenéra Beradelliho problém s antidopingovými kontrolami. Dnes říká, že jména Jemimy Sumgong je nutné očistit, protože problémy s nálezem vysvětlila. S atlety, kteří podváděli, nechce spolupracovat, proto se rozešel s Mathewem Kisoriem. A ukončí spolupráci i s Ritou Jeptoo.
Rosa jakoukoliv vinu popírá, od zveřejnění A-vzorku komunikuje s médii, snaží se vysvětlit svůj postoj. V rozhovoru pro Competitor.com několikrát zmínil, že se musí sejít s Jeptoo a o situaci si promluvit. Ta naopak o celé situaci s novináři a konec konců ani s nikým jiným mluvit nechce. Rosa je dle svých slov zklamaný, ale podle něj je chyba v Keni, rozmach internetu jako zdroje informací, zahraniční agenti a laxní dopingové kontroly v zemi pomáhají rozvoji dopingu. Rosa dále vzpomíná, že ještě na začátku tohoto století byl problém sportovce přesvědčit, aby si vzal jen tabletu proti chřipce, která žádné nepovolené látky neobsahovala. „Byla to úplně jiná mentalita,“ říká.
Dva roky distanc: Není to málo?
Pokud se Jeptoo neodvolá k Rozhodčímu soudu pro sport, čeká jí velmi pravděpodobně dvouletý zákaz činnosti, podobně jako u jiných dopingových hříšníků. Elitním běžcům a zejména pak běžkyním se to ale zdá málo, vždyť třeba sprinter Dwain Chambers se po dvouletém zákazu (pozitivní test na anabolický steroid THG) vrátil a získal další úspěchy. Například americká vytrvalkyně Stephanie Rothstein Bruce (maraton za 2:29) si myslí, že jediný spravedlivý trest by byl doživotní zákaz závodění. Alespoň že antidopingové kontroly skutečně fungují, zkusil na celé situaci najít pozitiva Ryan Vail známý i v Česku.
Ožehavou otázkou také je, zdali bude Jeptoo nucena (nebo spíše ochotna) vrátit prize money, které si vydělala v době, kdy pravděpodobně již dopovala. Nedávný případ Rusky Liliji Shobukhovové ukázal, že není tak snadné získat prize money zpět, třebaže je vše smluvně podchycené. Zjednodušeně řečeno: Dokud sportovec nevrátí peníze získané za pomocí dopingu, nemůže opět závodit. Problém je, když se atlet rozhodne ukončit kariéru.
Keňský národní atletický svaz je dle vyjádření zklamán a opět se rozvířila otázka, zdali zde nejsou dopingové kontroly v zemi až příliš benevolentní. V posledních letech byl doping zjištěn u několika desítek keňských atletů a je nasnadě, že se „něco“ musí změnit…