Dnes se konečně dostala rtuť teploměru pod bod mrazu a na mnoha místech republiky napadl i první letošní sníh. To však není pro běžecký trénink žádná překážka, běhat totiž lze i v těchto podmínkách.
Vyhřívané triko? Zbytečnost
Běhat se koneckonců dá i v daleko chladnějších podmínkách, vždyť běžci na lyžích často závodí v teplotách hluboko pod nulou. Lidské tělo má při sportovní aktivitě dostatek tepla a tak lze po předchozím rozcvičení běhat i v zimě jen ve funkčním triku s dlouhými rukávy, třebaže na procházku ve stejných podmínkách by byla nezbytná bunda.
Výdobytky poslední doby jako vyhřívané triko či ponožky nejsou vůbec potřeba, když člověk běží a nezastavuje. Přesto, pokud je vám stále zima, volte radši tzv. cibulový systém, tedy více vrstev tenkého ovzduší než jeden silný svetr. Rozhodně nezapomínejte na rukavice a čepici, vhodné je vzít si také brýle (ideálně s čirými nebo žlutými skly). Někteří běžci nedají dopustit na hřejivou masážní emulzi, ale podle jiných je to jen „oblbování“ svalu a tedy způsob, jak se snadno zranit.
Otázka, jak dlouho lze zůstat v extrémním mrazu v teple, je přímo závislá na VO2max. Čím lepší fyzička, tím delší tréninky v mrazu člověk zvládne. Přesto se obecně nedoporučuje trénovat v zimě až na hranici možností – organizmus trénovaný nadoraz je sice neustále na hranici nemoci, ale v zimě se tato hranice překročí snáze než v létě. Jednak mají vliv nízké teploty, větší problém pro imunitu je však cestování v MHD a v dalších uzavřených prostorech, kde je spousta nachlazených lidí. A tomu se člověk mnohdy nemůže vyhnout. Mnoho skvělých vytrvalců nedávné minulosti si denně bralo preventivně celaskon a o nějakém nachlazení neměli ani ponětí…
Nepodceňte warm-up
Dalším problémem je, že svaly musí být v zimě pořádně rozcvičené deseti minutami volného klusu či kratším dynamickým cvičením, které se doporučuje spíše pro zkušené běžce (nebo prohřáté teplou sprchou před během). U rozcvičeného atleta je prý větší pravděpodobnost, že si zlomí kost, než natrhne sval, ale věřte tomu…
V českých podmínkách jsou teploty lehce pod nulou normální, občas teplota klesne až k mínus deseti a to už je hranice, kdy se mnoho výkonnostních běžců radši odebere trénovat do fitness centra na běžecký pás a u té příležitosti si také zaposiluje nebo zvolí jinou aktivitu. Rekreační běžci v těchto podmínkách běhají spíše výjimečně a vrcholoví atleti jsou vesměs v teplých krajinách nebo trénují v hale.
Nepříjemné také bude, až se trochu oteplí a na silnicích bude sněhová břečka. Pak je na čase zkusit najít jinou běžeckou trasu, kde se buď ještě drží sníh (ostatně, tlumí dopady a běhat v něm je celkem příjemná změna) nebo je tam naopak již nehrozí, že budete celý trénink po kotníky ve sněhovém marastu.
Běh v tomto období je pro mnoho běžců složitější také z hlediska psychologického – jarní závody daleko, na stole plno cukroví, zajímavý program v televizi a navíc krátké dni, málokomu se chce denně běhat. Motivace tak může být třeba shazování kalorií nabraných v předchozích dnech, nové boty či oblečení nebo právě zaplacené startovné na nějaký závod.