Vlastimil Zwiefelhofer: Regenerace je součást výkonu - Český běh

25. 12. 2014, Martin Singr

Jeden z nejlepších českých vytrvalců historie Vlastimil Zwiefelhofer během své kariéry zaběhl časy, o které se mohlo mnoha jeho následovníkům jen zdát. Jak moc se ve své době věnoval regeneraci, co mu nejvíce pomáhalo a co by radil výkonnostním a vrcholovým běžcům?

Podle mého názoru je pro vytrvalce regenerace téměř stejně důležitá jako vlastní trénink. Je to součást výkonu, který je výsledkem celkového snažení nejen běžce samotného, ale i jeho realizačního týmu (kromě specialistů pomáhajících přímo, lze sem zařadit i zázemí nepřímo se podílející na fyzické i psychické pohodě běžce).

Snahou každého sportovce je podat co nejlepší výkon. Ten bývá ve velké míře závislý na intenzitě tréninku. Tréninkový prostředek může být kvalitní a účinný, když je organismus schopen zátěž absolvovat a „zpracovat“. Mimo jiné to znamená zregenerovat co nejdříve a být schopen co nejdříve další kvalitní zátěže.

Nevím, jaká forma regenerace je nejúčinnější. Mohu se jen podělit o zkušenosti, které jsem si s mým trenérem panem Suchým vyzkoušel sám na sobě.

Vyklusání je základ

První regenerací pro nás bylo vyklusání po každém tréninku. Po těžkém a náročném to bylo delší vyklusání, někdy i 2 km po trávě nebo lesní cestě. Klusání do TF 120/´ byla vlastně naše nejpoužívanější forma regenerace. Kromě výklusu hned po zátěži, jsme takto regenerovali někdy i další den a často v dopoledních fázích tréninku.

Přes 10 let mého závodního sportování je spojeno s Plzní (střední, potom vysoká škola a trávil jsem zde i většinu své dvouleté základní vojenské služby). Při výklusech jsem poznal všechny parky i přilehlé lesy v okolí města. Terény kolem Boleváku nebo na Valše byly pro regenerační běhy výborné.

Dalším nenahraditelným prostředkem byl spánek, který se nedá nahradit ničím. Vždy jsem se snažil chodit včas spát a raději jsem si přivstal ráno. V namáhavé fázi přípravy jsem si krátce lehl i po obědě tak, abych nebyl na odpolední fázi tréninku malátný.

Čaje a koupele: Pomohou nebo naopak

Čaje a koupele, které nám předepisoval pan farář Ferda, bývaly na odstranění neduhů získaných od poslední návštěvy u něj. Vždy to bylo cíleně zaměřeno na příčinu, která zhoršila jaterní test nebo rychlost krevního oběhu. Kromě stravy to byly i barvy v oblečení, kontakt s „chemickým“ prostředím (voňavky spolucestujících, různé spreje, výfukové plyny, nátěry…) a pohybem v přírodě všeobecně (nástud, vítr, zranění…). Tuto formu regenerace bych příliš nedoporučoval, protože se může stát, že místo pomoci způsobí opak. Vždy by mělo být na paměti: Když něco nepomůže, nemělo by to ublížit. U čajů stejně jako u léků může dojít k „předávkování“ a místo vyléčení je zde opačný výsledek. My jsme žádný univerzální regenerační čaj nepoužívali.

Jedno období jsem chodil na rehabilitační oddělení do nemocnice, kde jsem mohl používat malý bazének. Protože se nám pohyb ve vodě osvědčil, zařadili jsme další rok v zimní přípravě pravidelné krátké vyplavání v krytém bazénu v Plzni.

Masáže jsou další formou regenerace. Já jsem zažil za svojí běžeckou kariéru celkem tři a nemohu říci, že by mi pomohly. Nebyl jsem na ně zvyklý a neměl jsem je rád.

Klidně zkuste jiné sporty

Často jsem v mimozávodních obdobích jako formu regenerace využíval zapojení jiných svalových skupin při různých sportech nebo smysluplných pracovních činnostech na vesnici (práce na zahradě, v domácnosti, v lese, na hospodářství…). Tato forma patřila mezi moje nejoblíbenější.

Své regenerační účinky má i turistika a pobyt v přírodě. Kromě kladného vlivu na pohybovou soustavu má blahodárné účinky, zvláště na duševní stránku člověka.

Pomalejší forma regenerace je sice méně účinná, zato pro sportovce méně nebezpečná z hlediska přetrénování nebo zranění. Každý sportovec by si měl uvědomit, že svaly rostou a sílí mnohem rychleji než šlachy, vazy, nebo kosti. Snadno se při neuváženém zatěžování může poškodit některý z článků pohybového aparátu. Vždyť únava je přirozenou obranou organismu proti přetížení. Když budeme výborně regenerovat, budeme se rychleji zlepšovat až do té doby než některá část našeho organismu řekne „dost“. Záleží jen na nás, jestli poznáme míru správné rychlosti regenerce.

Moje zkušenosti jsou však přes 30 let staré, takže si myslím, že v dnešní době je jistě více dalších možností jak obnovit vyčerpané síly fyzické i psychické. Každý jsme však jiný, takže velmi těžko se bude hledat univerzální šablona na všechno. Pan farář Ferda říkával: Když je něco na všechno, bývá to na nic.

Další články

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory
26. ledna 2023 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Jan Houska

TOP běhy 2022: výroční ocenění pro organizátory

Po roce se znovu v Caffesion Gallery na Střeleckém ostrově v Praze sešli pořadatelé běhů k převzetí ocenění od zástupců Českého atletického svazu a členů Zlatého klubu českých vytrvalců, včetně jubilantky Petry Kamínkové. Opět se vyhlašovalo ve čtyřech kategoriích: závody, akce, seriály a festival. V kavárně v centru Prahy s výhledem na ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu