Skvělé výkony se daly očekávat před startem Berlínského maratonu a papírové předpoklady potvrdil Dennis Kimetto. Poprvé v historii se podařilo zdolat maratonskou trať pod dvě hodiny a tři minuty.
Keňský vytrvalec Dennis Kimetto, kterého jsme mohli vidět závodit i v Česku, zvládl trať v Berlíně za 2:02:57. Předchozí rekord přitom pokořil více než výrazně, Kipsang byl loni v Berlíně o 26 vteřin pomalejší. V rozhovorech v cíli vítěz přiznal, že už podle mezičasů tušil, že by mohl rekord pokořit. A co víc, podle svých slov dokáže běžet ještě rychleji.
Je také konec spekulacím o „nerekordu“ dalšího běžce známého ze seriálu RunCzech Geoffrey Mutaie z Bostonu 2011. Čas 2:03:02 nebyl tehdy jako světový rekord uznán, neboť tehdejší trať nesplňovala kritéria IAAF.
Zpočátku se tradičně drželi všichni favorité pohromadě, Kimetto spolu s dalším šesti běžci se odpoutali po dvaceti kilometrech a pak zhruba pět kilometrů před cílem utekl všem a vyhrál. Zároveň předvedl učebnicový výkon – druhou polovinu závodu totiž zaběhl rychleji než tu první. Zajímavostí je, že rekordman si v Berlíně přišel na 120 tisíc Eur, což dělá asi 3,3 miliony korun. Za rekord bylo 50 000, za výhru 40 000 a dalších 30 000 za čas pod 2:04.
Druhý nejlepší čas všech dob nyní drží v Berlíně stříbrný Emmanuel Kipchichir Mutai, rovněž z Keni, který běžel 2:03:13. Třetí Etiopan Kuma už ztratil více, ale i on se s časem 2:05:56 vešel pod 2:06, což je rovněž výkon světové extratřídy.
Jiří Homoláč v top 30
Stranou pozornosti všech médií ale zůstal skvělý výkon Jiřího Homoláče. Český maratonec doběhl na 27. místě v čase 2:20:43, tedy ve svém druhém nejlepším čase. „Jestli chcete běžet moc krásný podzimní maraton, tak můžu Berlín jen a jen doporučit. Super počasí, trať, nádherná atmosféra. Moc krásné město,“ vzkázal Jiří Homoláč na facebooku fanouškům.
Berlínská trať je pro rekordy ideální, od roku 2003 se zde změnilo světové maximum již pošesté. Může za to extrémně rychlá trať, která má minimální převýšení a málo ostrých zatáček, bouřlivá atmosféra, kterou tvoří tisíce diváků podél trati a svůj vliv má i počasí, které je koncem září slunečné a chladné, ale ne příliš, prostě ideální pro skvělé výkony.
Pomalu vyvstává otázka, zda se dá běžet maraton pod dvě hodiny a kdy to asi bude. Zároveň se ale začínají objevovat spekulace, zdali je Berlínská trať skutečně měřená v ideální stopě a nebude náhodou o pár set metrů kratší…