Na „Běchovicích“ se bude učit resuscitace - Český běh

24. 9. 2014, Iva Tržilová

U příležitosti Světového dne srdce se bude na letošních Běchovicích měřit EKG a tlak, zájemci se mohou i přiučit, jak správně resuscitovat. Sdružení Rytmus srdce ve spolupráci s lékaři a sestrami z IKEMu se budou věnovat běžcům i veřejnosti.

Jak je to se sportování na výkonnostní úrovni a existuje věková hranice, od které by se měl člověk více „hlídat“? O zdraví ve spojitosti s během jsme hovořili s Pavlou Krištofovou ze sdružení Rytmus srdce.

Běh a pevné zdraví k sobě mají jistě blízko. Jak by o své zdraví měli dbát výkonnostní nebo vrcholoví běžci, kteří na tratích usilují o co nejlepší časy? Stačí třeba jen preventivní prohlídky u lékaře?

Pavla Krištofová: „Vrcholoví sportovci by měli být sledováni pravidelně lékařem specialistou – to se liší v různých sportech a zemích. Obecně zvyšuje vysoká zátěž do určité míry riziko náhlé smrti, ale to platí zejména pro sportovce, kteří mají skryté onemocnění. Cílem vyšetření před zahájením sportovní činnosti a poté v průběhu (zejména u starších jedinců) je odhalit tyto možné abnormality, které vytvářejí predispozici pro život ohrožující arytmie nebo vznik infarktu. Nicméně, ani odborníci se neshodují na tom, jak často a co se má vyšetřovat.“

Jak člověk věnující se běhu zjistí, kdy je únava z tréninku ještě „zdravá“ a kdy už ohrožuje zdraví? Může to vůbec poznat?

„Únava je jedna věc – tu cítí po velké zátěži asi každý. Jinou věcí jsou příznaky možného onemocnění jako nadměrná dušnost, bušení srdce, bolesti na hrudníku, slabost, mdloba při sportu nebo poté. Takové příznaky by měly dovést dotyčného vždy k lékaři. Podobně, pokud má sportovec známky interkurentního onemocnění jako respirační virózy atd., neměl by v tu dobu sportovat.“

Je nějaká věková hranice, od které by se měl člověk věnující se sportu přeci jen více hlídat?

„V medicíně (i sportovní) je hranice 35 let. Do ní jsou případy náhlého úmrtí vzácné a skoro vždy jsou důsledkem nějakého skrytého vrozeného nebo geneticky přenášeného onemocnění. Nad 35 let narůstá riziko a začíná převládat výskyt ischemické choroby srdeční. U ní záleží nejen na věku, ale i na přítomnosti dalších rizikových faktorů (např. hypertenze, cukrovka, rodinná anamnéza atd.), jak vysoké to riziko je.“

Lidé si často měří doma tlak pomocí různých elektronických přístrojů. Jsou tyto výsledky věrohodné?

„Měření tlaku pomocí elektronických přístrojů je pro orientaci dobré, pokud se však objeví abnormální hodnoty, je rozhodně dobré nechat se přeměřit u lékaře.“

Kde si lze nechat změřit tlak „odborně“?

„Každý z nás má jistě svého praktického lékaře, na kterého se může obrátit kdykoli. Jiná věc je, že mnozí lidé zanedbávají pravidelné preventivní prohlídky…“

Možností je také nechat si změřit tlak v cíli nedělního závodu. Co dalšího kromě měření tlaku nabídnete návštěvníkům a účastníkům „Běchovic“?

„Ve stanech, které budeme mít hned vedle pódia, kde se budou vyhlašovat vítězové jednotlivých kategorií, nabídneme i „natočení“ EKG a výuku laické resuscitace.“

Zvládá vlastně veřejnost základní zásady resuscitace nebo si myslíte, že je potřeba stále opakovat a učit postup?

„Výuka resuscitace je u nás zanedbávané téma. V některých zemích jsou povinné kurzy pro řidiče, učí se na školách atd. Existují také aplikace pro mobil s jednoduchými pokyny, mapou umístění nejbližších automatických externích defibrilátorů (které jsou u nás rozšířeny minimálně) a další věci. To je jedna z věcí, kterou bychom my, jako spolek, který se edukaci laické veřejnosti dlouhodobě věnuje, chtěli do budoucna změnit. Proto na příští rok připravujeme více podobných akcí, jako je ta nedělní.“

Děkuji za rozhovor a věřím, že nedělní akce výrazně zlepší české povědomí o základech resuscitace.

Další články

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce
15. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: IG Moira Stewartová

Moira Stewartová rekordmankou na dráhové pětce

Moira Stewartová na challenger mítinku kontinentální tour World Athletics ve Vídni zaběhla v sobotu trať 5000 metrů na dráze za 15:23,01 minuty. Tím překonala o osm vteřin národní rekord Kristiiny Sasínek Mäki (15:31,15), od něhož by zanedlouho uplynulo devět let. Jméno Stewartové tak najdeme v listině cti na mistrovských tratích ...

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let
9. června 2025 Závody, redakce ČB, foto: TopAthletics

Vích se blýskl nejrychlejší pětkou za 27 let

Po nepříliš povedeném vstupu do sezony na stýplu při kontinentální tour v Nairobi zazářil Damián Vích 7. června při pětce na dráze při mítinku FAST5000. V Maisons–Laffitte v pařížské aglomeraci zaběhl 13:38,06, což je nejen osobní rekord vylepšený o 22 vteřin, ale zároveň nejrychlejší čas českého běžce za posledních 27 let. ...

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu
5. června 2025 Závody, Michal Procházka, foto: European Athletics

ME v silničním běhu 2029 zamíří do Utrechtu

Třetí ročník Mistrovství Evropy v silničním běhu bude v květnu 2029 hostit nizozemské město Utrecht, oznámila na Světový den běhu 4. června Evropská atletika (EA). Utrecht má bohatou historii v pořádání běžeckých závodů. Kromě maratonu hostí „Singelloop Utrecht“, nejstarší silniční běžeckou akcí v zemi. Mistrovství Evropy bude organizovat společnost Golazo Events, která má ...

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech
18. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: RunCzech

Damián Vích vyhrál půlmaraton v Karlových Varech

Prestižní půlmaraton ze seriálu Run Czech ovládl svěřenec Hakima Saleha v čase 1:04:23. To je nejen výrazné vylepšení předloňského osobáku z Ústí (1:06:10), ale také nejlepší čas českého běžce v tomto závodě (1:06:51). Vích je přitom specialista na stýpl a zvlněná trať ve Varech není úplně stvořená k rychlým časům. ...

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána
17. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Čtveřice premiérových titulů z MČR v silničních bězích je rozdána

  V Poděbradech proběhlo historicky první mistrovství České republiky mužů a žen v silničních bězích. Na míli kralovali Jan Friš s Annou Málkovou. Pětku ovládli Patrik Vebr s Moirou Stewartovou. Velkým favoritem mužského klání na jednu míli byl Jan Friš. Však také právě na této distanci vylepšil letos v hale národní rekord. Od startu nikam příliš nespěchal a zavěsil se za oddílového kolegu ...

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program
14. května 2025 Závody, Michal Procházka, foto: ČAS - Pavel Lebeda

Sobotní Poděbrady Running láká na jedinečné běžecké zážitky i bohatý doprovodný program

Nadcházející atletický víkend (17. a 18. 5.) v Poděbradech nebude ani zdaleka jen o chůzi. Před nedělním evropským šampionátem chodeckých družstev se můžeme v sobotu těšit také na bohatý program v rámci podniku Poděbrady Running. Vrcholem sobotního programu na Lázeňské kolonádě je premiérové mistrovství České republiky mužů a žen v silničních ...

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu
4. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Premiérové maratonské tituly pro Hrochovou a Havlenu

V rámci jubilejního 30. pražského maratonu se uskutečnilo i mistrovství České republiky na této distanci. Poprvé v kariéře se ze zlatých medailí radovali Tereza Hrochová a Yann Havlena. Favoritku doplnily na pódiu zkušené veteránky Tereza Hrochová si odbyla na pražském maratonu úspěšnou premiéru. Přitom ještě tři dny před samotným závodem nebylo jisté, zda ...

Hrochovou čeká premiéra na pražském maratonu, půjde i o národní tituly
2. května 2025 Závody, Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Houska

Hrochovou čeká premiéra na pražském maratonu, půjde i o národní tituly

V neděli 4. května se v rámci pražského maratonu uskuteční i mistrovství České republiky na této distanci. Na startu nebude chybět ani šestadvacátá žena loňských olympijských her Tereza Hrochová. Tereza a kdo dál? Jasnou favoritkou na mistrovský titul v kategorii žen je dvojnásobná olympionička a historicky třetí nejrychlejší česká maratonkyně Tereza Hrochová. Ta si loni ...

provozovatel
 

generální partner ČAS

partneři
českého běžeckého klubu