Na „Běchovicích“ se bude učit resuscitace - Český běh

24. 9. 2014, Iva Tržilová

U příležitosti Světového dne srdce se bude na letošních Běchovicích měřit EKG a tlak, zájemci se mohou i přiučit, jak správně resuscitovat. Sdružení Rytmus srdce ve spolupráci s lékaři a sestrami z IKEMu se budou věnovat běžcům i veřejnosti.

Jak je to se sportování na výkonnostní úrovni a existuje věková hranice, od které by se měl člověk více „hlídat“? O zdraví ve spojitosti s během jsme hovořili s Pavlou Krištofovou ze sdružení Rytmus srdce.

Běh a pevné zdraví k sobě mají jistě blízko. Jak by o své zdraví měli dbát výkonnostní nebo vrcholoví běžci, kteří na tratích usilují o co nejlepší časy? Stačí třeba jen preventivní prohlídky u lékaře?

Pavla Krištofová: „Vrcholoví sportovci by měli být sledováni pravidelně lékařem specialistou – to se liší v různých sportech a zemích. Obecně zvyšuje vysoká zátěž do určité míry riziko náhlé smrti, ale to platí zejména pro sportovce, kteří mají skryté onemocnění. Cílem vyšetření před zahájením sportovní činnosti a poté v průběhu (zejména u starších jedinců) je odhalit tyto možné abnormality, které vytvářejí predispozici pro život ohrožující arytmie nebo vznik infarktu. Nicméně, ani odborníci se neshodují na tom, jak často a co se má vyšetřovat.“

Jak člověk věnující se běhu zjistí, kdy je únava z tréninku ještě „zdravá“ a kdy už ohrožuje zdraví? Může to vůbec poznat?

„Únava je jedna věc – tu cítí po velké zátěži asi každý. Jinou věcí jsou příznaky možného onemocnění jako nadměrná dušnost, bušení srdce, bolesti na hrudníku, slabost, mdloba při sportu nebo poté. Takové příznaky by měly dovést dotyčného vždy k lékaři. Podobně, pokud má sportovec známky interkurentního onemocnění jako respirační virózy atd., neměl by v tu dobu sportovat.“

Je nějaká věková hranice, od které by se měl člověk věnující se sportu přeci jen více hlídat?

„V medicíně (i sportovní) je hranice 35 let. Do ní jsou případy náhlého úmrtí vzácné a skoro vždy jsou důsledkem nějakého skrytého vrozeného nebo geneticky přenášeného onemocnění. Nad 35 let narůstá riziko a začíná převládat výskyt ischemické choroby srdeční. U ní záleží nejen na věku, ale i na přítomnosti dalších rizikových faktorů (např. hypertenze, cukrovka, rodinná anamnéza atd.), jak vysoké to riziko je.“

Lidé si často měří doma tlak pomocí různých elektronických přístrojů. Jsou tyto výsledky věrohodné?

„Měření tlaku pomocí elektronických přístrojů je pro orientaci dobré, pokud se však objeví abnormální hodnoty, je rozhodně dobré nechat se přeměřit u lékaře.“

Kde si lze nechat změřit tlak „odborně“?

„Každý z nás má jistě svého praktického lékaře, na kterého se může obrátit kdykoli. Jiná věc je, že mnozí lidé zanedbávají pravidelné preventivní prohlídky…“

Možností je také nechat si změřit tlak v cíli nedělního závodu. Co dalšího kromě měření tlaku nabídnete návštěvníkům a účastníkům „Běchovic“?

„Ve stanech, které budeme mít hned vedle pódia, kde se budou vyhlašovat vítězové jednotlivých kategorií, nabídneme i „natočení“ EKG a výuku laické resuscitace.“

Zvládá vlastně veřejnost základní zásady resuscitace nebo si myslíte, že je potřeba stále opakovat a učit postup?

„Výuka resuscitace je u nás zanedbávané téma. V některých zemích jsou povinné kurzy pro řidiče, učí se na školách atd. Existují také aplikace pro mobil s jednoduchými pokyny, mapou umístění nejbližších automatických externích defibrilátorů (které jsou u nás rozšířeny minimálně) a další věci. To je jedna z věcí, kterou bychom my, jako spolek, který se edukaci laické veřejnosti dlouhodobě věnuje, chtěli do budoucna změnit. Proto na příští rok připravujeme více podobných akcí, jako je ta nedělní.“

Děkuji za rozhovor a věřím, že nedělní akce výrazně zlepší české povědomí o základech resuscitace.

Další články

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS
30. března 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: IG M. S.

Stewartová před půlmaratonem v Praze: Rekord? Hlavně limit na MS

Česká rekordmanka v běhu na 10 000 metrů na dráze a také na půlmaratonské trati Moira Stewartová se v sobotu představí na startu pražského půlmaratonu. Právě na půlmaratonské trati stanovila Stewartová český rekord minulý rok v Istanbulu, kdy časem 1:10:14 vylepšila tehdejší nejlepší výkon Evy Vrabcové Nývltové o 47 vteřin. ...

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová
13. března 2023 Závody, Michal Procházka, foto: Jaroslav Železný a Jan Kervitcer

V chladných Pečkách vládli hosté, z domácích na špici Šmahel a Veigertová

Další březnová sobota a další tradiční desítka. V Pečkách na Kolínsku se 11. 3. uskutečnil 43. ročník Memoriálu Jardy Kvačka. Účastníky obrátkového závodu potrápil nejen vítr, ale také teplota jen lehce nad nulou, pocitová ještě nižší. Vítězi se stali ukrajinští běžci Mykola Mevša a Maryna Němčenko. Pečky – Ratenice – Cerhenice ...

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn
6. března 2023 Závody, David Janeczek, Michal Procházka, foto: Jindřich Krammer

Stewartová po zranění ovládla Kbely, absolutním vítězem Sasyn

Moira Stewartová se vrátila po zranění suverénním triumfem na silniční Kbelské desítce, která byla součástí přípravy na pražský půlmaraton 1. dubna. Nejrychlejším mužem a tím i celkovým vítězem ve Kbelích byl René Sasyn. „Chtěla jsem hlavně závodit a vyzkoušet, jak na tom jsem,” vysvětluje Stewartová, která je v plném tréninku teprve měsíc. ...

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!
28. února 2023 Rozhovory, Závody, Adam Fritscher, foto: Milan Mikšík (titulní a 1), Jiří Horák (2 a 3)

Jubileum Rohálovské 10: mládí vpřed, vydařené oslavy a jede se dál!

Patří k nejoblíbenějším běžeckým silničním závodům v Česku. Především pro svou perfektní organizaci, neopakovatelnou přátelskou atmosféru, ale i náročnou kopcovitou trať na pomezí Hané a Hostýnských vrchů s výhledy na nedaleký Svatý Hostýn. Rohálovská desítka oslavila v sobotu třicet let své existence – v plné kondici a s více než čtyřmi stovkami aktivních gratulantů na trati. ...

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává
21. února 2023 Rozhovory, Trénink, Michal Procházka, foto: RunCzech

Eva Vrabcová Nývltová končí profi kariéru, u běhání ale zůstává

Když sledovala jako malá olympiádu v Barceloně a snila o účasti na hrách, nenapadlo ji, že pod pěti kruhy se objeví dvakrát v její letní a třikrát v zimní variantě. Teď pro Evu Vrabcovou Nývltovou nastal čas bohatou kariéru ukončit. Konec úspěšné kariéry bronzové maratonkyně z ME v Berlíně (6. 2. 1986) urychlilo ...

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů
19. února 2023 Závody, Petr Jelínek, foto: Steve Christo pro WA

Světový kros v australském vedru pod nadvládou Afričanů

V australském Bathurstu se uskutečnilo za horkého počasí 44. mistrovství světa v přespolním běhu, kterému jasně dominovali afričtí běžci a běžkyně. V hlavních kategoriích brali tituly Uganďan Jacob Kiplimo a Keňanka Beatrice Chebet. Světový šampionát v krosu se uskutečnil po čtyřech letech a poprvé v historii se konal v Austrálii. Jeho ...

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců
9. února 2023 Závody, Michal Procházka, foto: WMTRC 2023 / Roastmedia a David Švestka

Na „vrchařský svět“ do Rakouska by mohlo dorazit na 1200 běžců

Mistrovství světa v horských a trailových bězích v regionu Innsbruck­-Stubai proběhne sice až za čtyři měsíce (6. až 10. června), s předběžnými přihláškami hlásí pořadatelé mimořádný zájem. Ve své zprávě uvádějí, že k 6. únoru ­­mají přislíbenu účast více než 1200 běžců z 58 zemí. Ačkoli jsou registrace předběžné a federace ...

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici
31. ledna 2023 Rozhovory, Závody, redakce ČB, foto: 10k Valencia Ibercaja

Damián Vích: Výhledově se vidím na silnici

V polovině ledna ve Valencii vystřihnul silniční desítku za 29:07 a upevnil si pozici v elitní desítce českého historického pořadí. Hlavní disciplínou Damiána Vícha je sice pořád 3000 metrů překážek, už teď se o něm ale začíná mluvit jako o velké vytrvalecké naději. A on sám se tomu moc nebrání. Od úspěšného ...

provozovatel

partneři českého běžeckého klubu