„Pozdněmájová“ těžká volba: Horská výzva či Valašský hrb

5. června 2018 , Adam Fritscher, foto: valasskyhrb.cz

„Pozdněmájová“ těžká volba: Horská výzva či Valašský hrb

Netěší se takové mediální přízni jako městské (půl)maratony, přesto si na nezájem nemohou stěžovat. Ba naopak. Řeč je o horských bězích (moderně „trailech“), jejichž nejdelší trasy bohatě splňují podmínky pro označení ultramaraton, většinou však nabízeji i kratší, odlehčenou verzi. Shodou okolností se na sklonu května konaly v Beskydech pár kilometrů od sebe hned dvě takové akce, přesto obě dokázaly přivábit stovky příznivců náročného běhu v terénu s velkým převýšením.

Podobný výběr délky nabízených tras, obří porce výškových metrů, krásné prostředí moravskoslezských Beskyd s parádními výhledy a shodně zvolený termín konání. To vše měly Horská výzva (1. díl - Beskydy) a Valašský hrb společného, dále se však už obě trailové akce dosti lišily.

Například tím, že Horská výzva je šestidílným seriálem konaným od května do října v různých koutech republiky a určena je vedle čistokrevných běžců také milovníkům dogtrekkingu, tedy běhu se psím parťákem. Navíc na nejdelší, více než šedesátikilometrové trase neumožnili pořadatelé běh jednotlivcům. Pokud jste tedy neměli coby průvodce pejska, museli jste běžet ve dvojici „aspoň“ s člověčím doprovodem.

Mělo to i své logické opodstatnění: start byl už v pátek pět minut před půlnocí, takže běžec-individualista by byl ve tmě a horském terénu vystaven neúměrnému riziku zranění a pobytu v nehostinném prostředí bez pomoci. Dogtrekking umožňovaly i kratší verze Horské výzvy Half (43,4 km) a Short (13,5 km), zde už ale mohli vedle dvojic startovat i jednotlivci – také díky tomu, že se na trať vyráželo „civilizovaně“ až v sobotu dopoledne.

Z beskydských přírodních i turistických pamětihodností obsáhla o něco severněji položená Horská výzva ve své dlouhé verzi třeba Velký Javorník, Pustevny, známou Radegastovu sochu či vrchol Radhoště. Vzhledem k počtu vyhlášených kategorií (dogtrekking a dvojice u nejdelší a navíc jednotlivci na dvou kratších distancích) nemá smysl vypisovat všechny medailisty, lépe je podívat se přímo na výsledky.

Přesto zmiňme alespoň duo nejlepších na 62,4 kilometru dlouhé trati Long. Stali se jimi Ladislav Tuček a Jakub Pašek z týmu MHR v čase 6:29:52. „Pro mě je to velký úspěch. Jsem hobík, mám svůj věk, je mi 45, takže mezi mladýma klukama jsem rád, že vůbec doběhnu. Oba jsme s Kubou po dlouhodobém zranění a já osobně tentokrát ani moc nepočítal s tím, že vůbec doběhnu, takže jsem doma nahlásil, že přijedu brzy a nebudu čekat na odpolední vyhlášení,“ uvedl pro pořadatele Ladislav Tuček.

O kousek jižněji startoval v sobotu během dopoledne v několika vlnách Valašský hrb, jehož účastníky trasa zavedla z horského hotelu Čarták na známém sedle Soláň třeba k Památníku dvoch malířů či Bumbálku. Oproti beskydské Horské výzvě je Valašský hrb obrátkovým závodem vedeným po hřebenu beskydských vrchů – Hornovsacké magistrále – přičemž běžci si na padesátce (reálně 55,4 km) po návratu na Čarták střihli ještě dodatečný „pytlík“ západním směrem o délce více než dvacet kilometrů.

Také v tomto případě je nejlépe výsledky prostudovat přímo na stránkách pořadatele, jsou zde přehledně ve všech čtyřech vypsaných trasách - 10, 20, 30 i 50 kilometrů. Prozraďme však alespoň letošní vítěze královské padesátikilometrové distance: jsou jimi Jiří Petr (Salomon-SUUNTO, čas 4:34:34) a Lucia Friedlaenderová (6:05:37).

Kratší třicítku si tentokrát zvolil pro svůj start na Valašském hrbu Jan Lachnit, nakonec sedmý v cíli a čtvrtý v kategorii mužů nad třicet let. „Velká část závodu plná dřiny, trápení a bolesti, nějak jsem si to nezvládl užít. Bez naběhaných kilometrů se špatně závodí. Těch 29 kilometrů a ani ne tisíc výškových metrů mě dokázalo vyřídit víc než Perun SkyMarathon,“ okomentoval náročnost závodu borec, který se letos může pochlubit například vítězstvím v soutěži družstev na oblíbeném Lysacupu.

A kam se mohou milovníci dlouhých trailů vypravit v nejbližších týdnech? Třeba už tento víkend na Kokořínsko na Čertovskej ultratrail nebo znovu na východ republiky na Valašské kilo. Za týden se pak koná Krakonošova stovka ve Vrchlabí či v nedalekém zahraničí závod v atraktivním vysokohorském prostředí Tatry Running Tour na Štrbském Plese.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu