MUM, den 2. / Kopecký naháněl z Boskovic Orálka

3. července 2018 , Adam Fritscher

MUM, den 2. / Kopecký naháněl z Boskovic Orálka

Druhý závodní den šestadvacátého ročníku mezinárodního běžeckého etapového závodu MUM (Moravský UltraMaraton) přinesl první z celkem pěti etap, které vedou z bodu A do bodu B (jímž je vždy asfaltová rovinka před základní školou v Lomnici u Tišnova). Tentokrát se startovalo z Masarykova náměstí v Boskovicích, odkud se 75 účastníků vydalo na svou trasu ve dvou vlnách podle předpokládané výkonnosti a výsledného času.

Oproti nedělnímu prologu se na start druhé etapy postavila jen zhruba polovina borců. Prořídnutí startovního pole bylo dáno především tím, že nedělní termín první části závodu využila řada zájemců k účasti na jednom vybraném maratonu z celkem sedmi, které MUM nabízí. Navíc úvodní etapa se - stejně jako čtvrtá a sedmá - počítá do pořadí zkrácené verze závodu, tedy "MiniMUMu".

Pořadatelé Moravského UltraMaratonu v propozicích tvrdí, že všechny etapy mají trasu o něco delší než klasický maraton. Konkrétně by jednotlivé díly měly měřit zhruba 43 kilometrů. Autor těchto řádků měl v cíli na svých hodinkách s GPS v neděli i pondělí takřka nachlup přesně vždy 42,6 kilometru. Protože však trasy vedou kopcovitým terénem, cestou necestou, mnohdy v lesích a s řadou prudkých zatáček, je možné, že přístroj mohl vzdálenosti mírně podměřit a být ještě ke svému majiteli vcelku shovívavý. Každopádně příjemným bonusem druhé etapy byl oproti té první citelně menší počet nastoupených výškových metrů - nedělních 1007 se v pondělí změnilo na „pouhých“ 908.

Co se však neměnilo, byl pohled na prvního závodníka v cíli. Stejně jako o den dříve jím byl hlavní favorit celého etapového klání a jeho desetinásobný vítěz z předešlých let Daniel Orálek. Tentokrát k tomu potřeboval čas 3:17:06. A opět se druhý borec za Danem objevil ve finiši o pouhou minutu později. Zatímco v neděli si však pro pomyslné stříbro doběhl Vojtěch Grün, který ale do pondělního měření sil nenastoupil, z Boskovic byl Orálkovi v patách Martin Kopecký (3:18:26), jenž je v tuto chvíli druhý i v průběžném pořadí MUMu. Třetí příčku ve druhé etapě bral Bronislav Hlaváč (3:30:08), aktuálně čtvrtý v celkových výsledcích.

„Asi dvě třetiny trati jsem si běžel v poklidu svým tempem, ale věděl jsem, že mám Martina za sebou. V závěrečné pasáži jsem zabral, abych si pohlídal prvenství,“ řekl v cíli Dan Orálek a dál se věnoval svému oblíbenému koníčku, tedy fotografování svých dobíhajících přátel a běžeckých kolegů.

Fantastické výkony zatím podává na letošním MUMu obhájkyně loňského prvenství mezi ženami Ivana Hrdličková. Teprve devětadvacetiletá závodnice (což je na ultramaratonce téměř dorostenecký věk) se po nedělní druhé příčce opět vešla pod čtyři hodiny a časem 3:48:29 ovládla Boskovickou etapu, přičemž v mužské konkurenci dosáhla na desátou příčku. Celkově jí po dvou částech závodu náleží jedenáctá pozice bez rozdílu pohlaví.

„Pocházím odsud, původem jsem z Boskovic a bydlím v Černé Hoře, takže to tady dobře znám. Třeba kopec mezi Blanskem a Černou Horou, přes který se poběží v úterý, běhám prakticky denně. Zatím se mi jde lehce, představa obhajoby je určitě lákavá, ale na tomto typu závodu nikdo neví, co se stane za den. Takže takové úvahy jsou ještě hodně předčasné,“ usmívala se v cíli stále dobře naladěná Ivana, která i v průběhu etapy nabíjela pomalejší předbíhané borce pořádnou porcí optimismu.

V pondělí druhá Tereza Gecová (4:03:28) v neděli nestartovala, takže do celkového pořadí již určitě nepromluví (stejně jako nedělní vítězka Lenka Kohnová). V Boskovické etapě třetí Lenka Horáková (4:31:32) je aktuálně na třetí pozici i v celém MUMu, před ní je ještě Zdeňka Komárková, která v pondělí doběhla těsně čtvrtá (4:32:54). Zdá se tedy, že boj o bednu bude mezi ultramaratonkyněmi ještě hodně zajímavý.

A jak se vše vyvine, může hodně napovědět už úterní třetí etapa se startem v Blansku a cílem (jak jinak než) v Lomnici.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu