Závody

Jan Zemaník se konečně dočkal vítězství "doma"

7. října 2017 , Michal Procházka

Jan Zemaník se konečně dočkal vítězství "doma"

Seriál trailových závodů pod značkou Kilpi se přesunul do Beskyd a na běžce čekala náročná zkouška: půlmaraton se startem a cílem v areálu Opálená u Čeladné po příkrých svazích paraglidingové Skalky a sousedního Ondřejníka. Na 21 kilometrech bylo nutné překonat převýšení 1150 metrů, což splňuje parametry "skyrunningu". Ti nejlepší muži se na trati zdrželi o kolem hodiny a 40 minut, ženy pak více než dvě hodiny.

Radostí sršel Jan Zemaník, rodák z Ostravice na druhé straně údolí se v cíli objevil po jedné hodině, 36 minutách a 43 vteřinách. "I když tu nebyla třeba taková konkurence jako loni, stejně jsem rád, že se mi tu povedlo vyhrát. Snad napoosmé, a několikrát jsem tu byl druhý," počítal pár vteřin po doběhu své snahy zvítězit na domácí půdě. Kde, jak uvedl, by mohl díky znalosti terénu běžet i poslepu.

"Mám rád těžší podmínky," přiznal Zemaník při dotazu na takřka ideální podmínky: teplota kolem 10 stupňů, občasi vykukující sluníčko. "Ale ono stejně bylo bláto a dost to klouzalo. Běželi jsme zpočátku skupinka, ale já se od ní odpoutal a pak už jsem si běžel svůj závod," tvrdil. A čísla mu dávají za pravdu: nejbližší soupeř dorazil do cíle skoro o čtyři minuty po Zemaníkovi. Byl jím Tomáš Maceček, jenž se na trati zdržel 1:40:31, třetí Vít Otevřel na něj ztratil ještě další minutu a tři čtvrtě (1:42:19).

Za trojicí dvacátníků bramborové umístění nebylo velkým důvodem k smutku, čtvrtý Aleš Palko (ročník 1971) suverénně ovládl katagorii čtyřicátníků - a přitom stále ještě ve skvělém čase pod hodinu a tři čtvrtě (1:44:15). Minutu za ním byl, jako pátý, naopak nejmladší z top 10, David Novák, atletickým věkem teprve junior (1:45:13).

Boj o prvenství mezi ženami byl o poznání vyrovnanější než mezi muži. O tom, že prvenství zůstane doma, rozhodly necelé dvě minuty a jmenovitě Barbora Macurová, letos teprve 18letá členka místního Ski Opálená dorazila do cíle po 2 hodinách, 4 minutách a 4 vteřinách. Druhá byla vyškovská Taťána Straková, která skyrunningový půlmaraton proběhla za 2:05:57. V duelu o třetí místo uspěla Radka Faltusová nad další mladicí, Kateřinou Argalášovou o minutu a čtvrt (2:08:14 vs. 2:09:26).

Celkem si s nástrahami náročného půlmaratonu poradilo 212 běžců, 166 mužů, 46 žen. Absolutně šestý Pavel Straka a druhá žena Taťána Straková si odvezli jednoznačné prvenství v soutěži dvojic. Doplňkovou pětku ovládli Tomáš Wrona (24:59) a Renáta Buhlová (30:45).

Seriál Kilpi Trail Running Cup pokračuje za dva týdny v neděli 22. 10. Česko-německým půlmaratonem v západních Čechách.

Více na webu KTRC.


Fotogalerie

  • Partneři Českého
    běžeckého klubu