Český ultra úspěch na Spartathlonu: Brunner i Kašparová druzí

1. října 2018 , Michal Procházka

Početná česká výprava na jeden z nejslavnějších ultra-vytrvaleckých závodů planety na 246 kilometrů z Atén do Sparty byla mimořádně úspěšná. Radek Brunner zopakoval své druhé místo z loňska a už třetí ročník v řadě byl na „bedně“ a Kateřina Kašparová na ni v ženské klasifikaci vystoupala hned při svém debutu. K tomu byl Milan Šumný pátý, do elitní dvacítky se vešli Petr Válek a Ondřej Velička.

Jde o mimořádný test fyzické a psychické odolnosti, letos (28. a 29. září) posílený o nepříznivé počasí – hurikán Zorba postihl cílový poloostrov Peloponés. Z Atén právě do Sparty se vydávají vytrvalci (již od roku 1983) na pouť po stopách Feidippida o délce téměř 250 kilometrů, tedy téměř šesti maratonů v jednom. Poslední dva ročníky dělal českému ultramaratonu jméno především Radek Brunner, který předloni doběhl třetí, loni pak druhý. Letos svůj výsledek zopakoval, navíc co do výborných výkonů nezůstal osamocen.

Senzaci způsobil především výkon jediné Češky v závodě Kateřiny Kašparové. Na Spartathlonu startovala poprvé, přesto již od začátku bojovala o nejvyšší příčky. Spolu s největší soupeřkou a pozdější vítězkou Zsuzsannou Marázovou z Maďarska se dokonce spárovaly a čtvrtinu trati absolvovaly společně. „Byl to super Deutsch pokec, řešily jsme všechno, lodičky, že je důležité dobře vypadat, jaký máme nehty, co si vezme Zsuzi na vyhlášení a taky mi říká „pokud budu na bedně, musíš tam být se mnou, bude to blond vyhlášení“, řekla jsem jen dobře, to beru,“ svérázně líčila poté Kateřina na svém Facebooku.

Slovo „soupeřka“ v tomto případě mělo být spíše v uvozovkách, protože 32letá Kašparová má na o 15 let starší Marázovou jen slova chvály. „Věděla jsem, že tahle kočka to vyhraje, poprvé jsme spolu běžely v Rumunsku, padly jsme si do oka, strašně moc jsem jí přála, aby Spartathlon vyhrála a všude jsem říkala, hele tahle krásná baba to vyhraje...,“ píše česká ultramaratonkyně, přestože si sama prožila v závěrečném maratonu Spartathlonu očistec. „Radek (Brunner) řekl, že tady třeba opustim svoji komfortní zónu. Opustila jsem ji, veškerou bolest nohou jsem vyřadila z provozu a řítila se spolu s kroupami ke Králi. Jak se říká, přej a bude ti přáno, anebo dáno?!?“

U zmíněné sochy Leonidase ve Spartě se Češka objevila po 27 hodinách, 47 minutách, 18 vteřinách jako absolutně 22., vítězka byla téměř o tři čtvrtě hodiny rychlejší (27:05:28), dokonce na sedmnáctém místě a tedy před naprostou většinou z 238 ultravytrvalců, kteří se dostali do cíle. Miniaturní rozdíl byl na třetím a čtvrtém místě, kde Finka Honkonenová porazila domácí Georgii Mantaovou o pouhých sedm vteřin (obě 28:36 hod.), pátá byla Britka Simpsonová, také ještě v čase pod 29 hodin (28:52 h).

Radek Brunner už je zkušeným „spartatloncem“, ovšem i příběh jeho čtvrté zdejší účasti je jedinečný. Začal rychleji než loni a zdálo se jasné, že bude bojovat o nejvyšší pozice, ne-li tu vysněnou nejvyšší. Jenže asi v třetině trati jej postihly žaludeční potíže a rázem se propadl až někam na konec první desítky. Brzy však chytil druhý dech, postupně se prokousával vpřed a užuž se zdálo, že zaútočí i na vedoucího Jošihiko Išikawu. Jenže Japonec, který byl před rokem třetí, už si prvenství nenechal vzít, do cíle se dostal jako jediný pod 23 hodin, česká jednička o 42 minut později.

Išikawových 22:55:13 je navíc desátý nejrychlejší čas v historii a jen pět předchůdců (včetně například loni Radka) běželo rychleji od vzniku závodu v roce 1983. Čelo opanuje se čtyřmi výkony na první pohled nedostižný rekordman Jannis Kuros. Brunner dosáhl cíle po 23:37:25, tedy v čase o 48 minut pomalejším než loni, ale zase o půl hodiny rychlejším než před dvěma lety. Takřka o hodinu déle než letos Radkovi trvalo zdolání trati třetímu Joao Oliveirovi z Portugalska (24:34:30), více než dvě hodiny ztratil čtvrtý Maďar Bódis, ale ještě se stihl vyjít pod den a hodinu od startovního výstřelu.

Vynikající debut zažil vedle „stříbrné“ Kašparové také Milan Šumný. Ten absolvoval trať za 25:23:43, což stačilo na senzační páté místo. Tím však výčet českých radostí nekončí, jako čtrnáctý doběhl Petr Válek (26:49:41), nedaleko za nejlepší ženou pak na osmnáctém místě Ondřej Velička (27:24:26).

A ještě pro zajímavost v krátkosti průměrné tempo, jakým závod absolvovali ti nejlepší: Išikawa – 5:35 na kilometr, Brunner – 5:46, Marázová – 6:36, Kašparová 6:47.